Як відновити мікрофлору кишечника після запору?

Відновлення мікрофлори кишечника вже давно є однією з активно обговорюваних медичних тем, адже наука відкрила нам той факт, що на мікрофлору кишечника впливає величезна кількість факторів і практично кожне захворювання, з яким стикається організм. Таке поширене захворювання, як запор, також не залишилося осторонь дискусій про мікрофлору, тому в цій невеликій статті ми постараємося розкрити цю тему.
Якщо у вас був епізод запору або цей розлад періодично повторюється, це побічно вказує на певні порушення в мікробіомі. Серед ключових змін:
- Зменшення кількості пробіотичних бактерій. Біфідобактерії та Lactobacillus беруть участь у синтезі коротколанцюгових жирних кислот (КЛЖК), які стимулюють перистальтику кишечника. Їх недолік знижує моторику.
- Надмірне зростання патогенної флори. Збільшення Clostridium, Enterobacteriaceae, Staphylococcus може сприяти запаленню, пригніченню вироблення слизу і зниження перистальтики кишечника.
- Дефіцит бактерій, що продукують бутират. Faecalibacterium prausnitzii, Roseburia, Eubacterium rectale виробляють масляну кислоту, яка важлива для підтримки тонусу кишкової стінки. Їх зменшення призводить до ослаблення перистальтики.
- Дефіцит газоутворюючих бактерій. Bacteroides, Akkermansia muciniphila сприяють ферментації харчових волокон і утворенню газів, що стимулюють моторику. Їх недолік робить стілець щільним і уповільнює його просування.
- Порушення метаболізму жовчних кислот. У метаболізмі жовчних кислот беруть участь Firmicutes та Bacteroidetes, які мають послаблюючу дію. Порушення їх балансу знижує кишкову секрецію і перистальтику.
- Порушення вироблення серотоніну. Частина кишкового серотоніну виробляється мікробіотою. Його зниження негативно позначається на перистальтиці.
Сам по собі запор також негативно впливає на мікробіом кишківника. При застої калових мас створюються ідеальні умови для розмноження умовно-патогенних і шкідливих бактерій, таких як клостридії, кишкова паличка і деякі види протея. Це призводить до підвищеного газоутворення, запалення і навіть ендогенної інтоксикації. Коли залишки їжі затримуються в кишечнику, бактерії починають активніше розщеплювати білки, що супроводжується утворенням аміаку, сірководню та інших потенційно токсичних сполук. Ці речовини можуть подразнювати слизову оболонку кишечника і стимулювати запалення.
Що їсти після закрепу?
Поговоримо докладніше про те, які продукти допомагають відновити мікрофлору кишечника після закрепу. Основні продукти для відновлення мікрофлори:
- Пробіотики – це живі бактерії, які допомагають відновити кишкову флору. Їх можна знайти в: кефірі, йогурті без цукру, ацидофільному молоці, квашеній капусті, кімчі, натто, місо, темпе, чайному грибі.
- Пребіотики – це харчові волокна, які живлять корисні бактерії: спаржа, цибуля, часник, топінамбур, банани, яблука.
- Цільнозернові продукти: овес, ячмінь, житній хліб, горіхи і насіння: мигдаль, лляне насіння.
- Клітковина – допомагає налагодити перистальтику і запобігти повторним запорам: квасоля, нут, сочевиця, шпинат, капуста, броколі, висівки, гречка, коричневий рис.
- Омега-3 жирні кислоти – зменшують запалення та підтримують здоров’я кишечника: лосось, скумбрія, оселедець, чіа, лляне насіння, волоські горіхи.
- Ферментовані продукти – покращують перетравлення їжі та баланс бактерій: натуральний йогурт, кефір, домашня квашена капуста без оцту, мариновані огірки (без оцту).
- Достатня кількість води розм’якшує калові маси і полегшує травлення. За добу бажано випивати не менше 1,5–2 літрів води.
Багато фахівців охорони здоров’я та фармацевтичної галузі замислюються над тим, як нормалізувати мікрофлору кишечника, тому зараз існує безліч препаратів, що містять живі корисні бактерії з доведеною ефективністю.
Проконсультуйтеся з лікарем, щоб скласти власний план, як запобігти запорам і як відновити мікрофлору кишечника.
Будьте здорові!
Читайте також

Сучасна наука доводить, що фізична активність може істотно впливати на роботу кишечника і травної системи в цілому.

Ускладнене і нерегулярне випорожнення кишечника, яке заведено називати запором або закрепом – це одна з найпоширеніших патологій у дітей і дорослих.

Кишечник є частиною травного тракту, який включає в себе: ротову порожнину, стравохід, шлунок, тонку, товсту і пряму кишку.