Запор, як симптом різних захворювань
Порушення функції кишечника, при якому виникає ускладнення або нерегулярне випорожнення, називають містким словом “запор”. Симптоми, які означають, що з цією буденною функцією організму щось не так, можуть бути такими:
- сильне натужування при спробах спорожнити кишечник;
- сухі, щільні випорожнення;
- відчуття неповного випорожнення;
- біль у животі;
- підвищене газоутворення в кишечнику;
- зниження апетиту;
- нудота або блювання.
Часто цю неприємність”списують” на похибки у харчуванні. Проте запор не завжди є ізольованою проблемою, і може бути симптомом багатьох захворювань.
Які захворювання порушують роботу кишечника
Хвороби, що викликають дисфункцію кишечника, можуть бути пов’язані з різними системами організму:
- Функціональні розлади органів травлення, наприклад, синдром подразненого кишечника, коли запори змінюються діареєю та навпаки. Непереносимість глютену або лактози може порушувати всмоктування і, відповідно, призводити до запорів.
- Ендокринні захворювання. Гіпотиреоз (зниження функції щитоподібної залози) іноді може суттєво уповільнити метаболічні процеси в організмі та, зрештою, викликати складнощі з випорожненням. Такі ж проблеми іноді мають хворі на діабет, адже ураження нервів при цьому впливає на моторику кишечника.
- Неврологічні патології. Хвороба Паркінсона та розсіяний склероз теж можуть призводити до порушення дефекації.
- Структурні аномалії товстої або прямої кишки: пухлини або ректоцеле — випинання передньої стінки прямої кишки в бік піхви.
- Вживання певних ліків також може порушувати функціонування кишечника: анальгетики, антидепресанти, антигістамінні препарати та таблетки, що містять залізо.
Проблему з дефекацією може полегшити дотримування дієти “Стіл № 3”, а бонус до неї — багато смачних фруктів: яблук, груш, ківі, чорносливу, винограду та зелених бананів.
Якщо корекція раціону та зміна способу життя не полегшують стан із випорожненнями, важливо звернутися до гастроентеролога для комплексного обстеження та встановлення точного діагнозу. Залежно від наявності супутніх захворювань, їх історії та тривалості, віку пацієнта та решти важливих нюансів лікар або направить пацієнта до своїх колег, вузьких спеціалістів, або, за відсутності серйозних патологій, призначить терапію. Це можуть бути певні медикаменти або біодобавки:
- добавки з клітковиною, які наповнюють вміст кишечника та сприяють випорожненню;
- пробіотики, що “заселяють” кишечник корисними бактеріями;
- біоактивні добавки з магнієм — він розслабляє м’язи та сприяє відновленню роботи кишечника;
- трав’яні збори, які діють як проносне;
- прокінетики — препарати, що покращують моторику кишечника.
Адекватне лікування значно покращить якість життя та попередить розвиток ускладнень.
Читайте також
Майже кожна людина коли-небудь відчуває запор, і літні люди, старше 60 років, за статистикою, мають закрепи частіше, аніж молоді.
Добре відомо, що синдром подразненого кишечника (СПК) – це хронічний функціональний розлад шлунково-кишкового тракту...
Розлади у роботі кишечника можуть завдати значного дискомфорту в повсякденному житті, особливо коли мова йде про закрепи.