Запор у дитини, що робити?
- наявність менше 2-3 випорожнень на тиждень;
- виділення твердого, сухого або грудкуватого стільця;
- відчуття болю при спорожненні кишечника;
- здуття живота;
- сліди калу на нижній білизні;
- відчуття неповного спорожнення кишечника;
- епізоди затримки випорожнень більше 7 днів.
Які додаткові симптоми можуть супроводжувати закреп у дітей?1
Коли діти тривалий час утримуються від своєчасного випорожнення кишечника, можуть виникнути такі симптоми:
- біль у животі;
- зниження апетиту;
- нудота;
- діарея від переповнення кишечника;
- анальні тріщини (тверді випорожнення пошкоджують шкіру ануса, може виникати мінімальна кровотеча з анальних тріщин);
- дратівливість, капризність;
- тощо.
Чому виникає закреп у дитини?2;
Найчастіше запор у дітей виникає через навмисну затримку стільця, коли дитина хоче уникнути або затримати випорожнення.
Коли калові маси надто довго залишаються в кишечнику, товста кишка поглинає багато рідини з калу, як наслідок стілець стає твердим та сухим.
Навмисне затримання ще більше зміцнює кал і робить наступне випорожнення болісним. Чим довше дитина затримує дефекацію, тим боліснішою вона може бути.
Також на виникнення закрепу впливає дієта, недостатній питний режим, гіподинамія, емоційні проблеми, стреси, зміни розпорядку дня, прийом деяких лікарських засобів, тощо.
Види запорів у дітей1
Розрізняють два основних типи запорів: органічні та функціональні.
Органічний запор виникає як прояв основної хвороби, наприклад при целіакії, захворюваннях щитоподібної залози, тощо. На щастя зустрічається він досить рідко.
Функціональний запор. У більшості дітей спостерігаються саме функціональні запори, які виникають внаслідок «неправильної» поведінки дитини. Наприклад, у дитини є страх чи біль при випорожненнях або дитина не хоче переставати гратися, щоб сходити в туалет, або соромиться ходити в туалет не вдома, або коли дитину привчають до горщика чи туалету, тощо. Бувають випадки коли закреп у дитини виникає після кишкової інфекції.
Діти віком від 3 до 5 років можуть хотіти “показувати”, що вони можуть ходити в туалет самостійно, коли самі хочуть. Малюки стримують стілець коли батьки пропонують сходити в туалет, тому краще не привчати дітей до туалету насильно.
Як лікувати запор у дітей?
Дієта.
Перегляньте раціон дитини та всієї родини. Може саме час усією родиною перейти до здорового харчування?
Потрібно збільшити кількість клітковини.
Принаймні дві порції фруктів щодня – фрукти без шкірки, такі як сливи, чорнослив, родзинки, абрикоси та персики, містять багато клітковини.
Сік чорносливу – це м’яке природне проносне. Сік чорносливу може мати кращий смак, якщо його змішати з іншим соком, наприклад, яблучним, абрикосовим або журавлинним.
Пропонуйте дитині три порції овочів щодня.
Зернові культури, які пройшли меншу обробку, такі як висівки, подрібнена пшениця, цільнозернові пластівці і вівсянка корисні для роботи кишківника. Уникайте рафінованих пластівців, таких як кукурудзяні та рисові кульки (готові сніданки). Краще обрати цільнозерновий хліб замість білого.
Як зрозуміти скільки клітковини потрібно дитині?
Додайте 5 гр клітковини до віку дитини, наприклад дитині 5 років, значить їй потрібно вживати 10 гр клітковини щодня. Старшим дітям можна орієнтуватись на рекомендації для дорослих – 25 гр клітковини щодня.1
Обмежте вживання дитиною фаст-фуду та нездорової їжі, напоїв з кофеїном, таких як газована вода і чай.
Питний режим.
Більшість дітей, особливо молодшого віку не розуміють коли хочуть пити. Потрібно щоб батьки постійно пропонували дитині чисту воду. Подбайте, щоб пляшечка, чашка з водою знаходилась на видному місці, а краще у декількох місцях доступних для дитини.
Здорові звички спорожнення кишечника.2
Дитина повинна сидіти в туалеті кілька разів на день, навіть якщо вона не відчуває бажання. Правильну поведінку в туалеті підкріплюйте заохоченням, похвалою. Не карайте дитину за брудну білизну чи несвоєчасне спорожнення кишечника.
Навчіть дитину прислухатися до свого організму, ходити до туалету при перших покликах.
Подбайте, щоб дитині було зручно при «поході в туалет».
Багато дітей хвилюються, що можуть впасти в унітаз, тому треба прибрати лякаючі асоціації. Маленьким дітям добре підходить горщик по віку, старші діти можуть користуватися унітазом, але потрібні дитячі сидіння. Є спеціальні стільчики, щоб дитина могла зручно сидіти, не потрібно було нахилятися вперед, щоб не впасти, а ноги стояли на сходинці. Такі стільчики сприяють розслабленню м’язів, щоб полегшити відходження стільця.1
Дитина повинна мати вільний доступ до туалетної кімнати.
Фізична активність.
Фізичні вправи сприяють нормальній руховій активності кишечника.
Лікарські засоби.
Існує багато проносних ліків для лікування дітей із функціональними запорами, включаючи засоби для пом’якшення стільця, осмотичні, стимулюючі проносні засоби, тощо. Прикладом проносного засобу для дітей може бути Форлакс:
проносний засіб, що має високий ступінь безпеки та доказовості;3-6
забезпечує ефект протягом 24 – 48 годин;3-4
має ефект післядії 7
Перед використанням будь-якого лікарського засобу обов’язково порадьтеся з лікарем та ознайомтесь з повною інструкцією з медичного застосування.
Література
1.American academy of pediatrics, Section on Gastroenterology, Hepatology and Nutrition, C. W. Hurtado, P. T. Reeves «Constipation in Children», 2022
2. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases «Symptoms & Causes of Constipation in Children»
3. Інструкція з медичного застосування лікарського засобу Форлакс 10 г
4. Інструкція з медичного застосування лікарського засобу Форлакс 4 г
5. Brian E. Lacy, Fermin Mearin, Lin Chang, William D. Chey, Anthony J. Lembo, Magnus Simren, and Robin Spiller. Bowel Disorders. Gastroenterology 2016;150:1393-1407
6. Singh S., Rao S.S. Pharmacologic management of chronic constipation. Gastroenterol Clin North Am 2010; 39(3):509-27
7. Черемушкін С.В., Кучерявий Ю.А., Ганчаренко А.Ю. та соавт. Ретроспективна оцінка наслідків поліетиленгликолю при лікуванні хронічного запору//Журнал Лікар.-3,2013
Читайте також
Хронічний запор — це розлад роботи ШКТ, який проявляється не частим, утрудненим випорожненням, як правило менше 3 разів на тиждень, що супроводжується дискомфортом та болісними відчуттями.
Норма кількості дефекацій різна для кожної людини, але якщо менше трьох випорожнень на тиждень зазвичай говорять про запор.1
Маючи таку «незручну» проблему, як закреп, пацієнти шукають різні способи, щоб впоратись з цією хворобою.