Атонія кишечника
Нормальна моторика ШКТ необхідна для адекватного засвоєння поживних речовин, вона має вирішальне значення для підтримки балансу мікроорганізмів і належного функціонування кишечника, а також служить основним механізмом захисту від кишкової інфекції та обмежує розмноження бактерій до патологічного рівня.1
Розлади моторики шлунково-кишкового тракту охоплюють широкий спектр ознак і симптомів, які можуть виникнути у будь-якій частині травного тракту, від стравоходу до прямої кишки.
Причини порушень моторики ШКТ можуть бути первинними і вторинними; пов’язаними з інфекцією, запаленням, вродженими аномаліями, метаболічними порушеннями, системними захворюваннями або побічними ефектами ліків.
Порушення моторики часто мають хронічний характер і впливають на якість життя пацієнтів.2
«Проблеми» поділяють на дві групи:3
Розлади моторики верхніх відділів шлунково-кишкового тракту охоплюють стравохід, шлунок або верхню частину тонкої кишки.
Порушення моторики нижніх відділів шлунково-кишкового тракту охоплюють тонку, товсту і пряму кишку.
У цій статті поговоримо більш детально про нижні відділи ШКТ.
Розлади моторики шлунково-кишкового тракту (атонія кишечника) – це проблеми з травленням, які виникають, коли нерви або м’язи кишечника не працюють узгоджено (втрата м’язового тонусу), що призводить до порушення просування їжі по ШКТ.4
Хоча етіологія атонії товстої кишки часто невідома, однією з причин може бути тривале використання проносних засобів.5 При частому застосуванні проносних, м’язи формують толерантність і для отримання того самого ефекту потрібна більша кількість лікарських засобів. Це знижує м’язовий тонус, що веде до атонії товстої кишки.6,7
Також мають вплив: емоційний стан (депресія може спровокувати запор), сон, прийом препаратів (наприклад ліки від безсоння), фізична активність (сидячий спосіб життя), наявність супутніх захворювань (гіпертиреоз).
Відносно рідкісною причиною атонії кишківника є хвороба Гіршпрунга, яка спричиняє блокування частини або всього товстого кишечника через брак нервових клітин, необхідних для нормального руху м’язів. При цій хворобі кишечник стає надзвичайно розширеним і атонічним.
Атонія кишечника – ознаки
Симптоми атонії кишечника залежать від ураженої ділянки травного тракту та можуть включати:
- біль у животі,
- здуття,
- запор,
- діарея,
- раннє насичення їжею,
- втрата ваги,
- метеоризм,
- нудота,
- тощо.
Симптоми порушення моторики шлунково-кишкового тракту, як правило, неспецифічні і можуть спричиняти діагностичні труднощі, маскувати серйозні захворювання, тому не займайтеся самодіагностикою, зверніться до спеціаліста.
Потрібно знати, що термін порушення моторики ШКТ (атонія кишечника) включає різні хвороби, від СПК, хронічних закрепів до серйозних захворювань таких, як рак, післяопераційна атонія кишківника, хвороба Гіршпрунга, інше. Встановити точну причину атонії кишечника та призначити ефективне лікування може лише лікар.
Приклади розладів моторики ШКТ є синдром подразненого кишечника. Це функціональний розлад, що характеризується порушенням моторики та чутливості ШКТ, що може значно впливати на повсякденне життя. Описані різні типи СПК з діареєю, СПК з закрепами, змішана форма.
Ще один приклад – хронічні запори («атонічні», які виникають через слабкість м’язів черевної стінки, тазу, а також через слабку перистальтику).
Атонія кишечника – лікування.
Лікування призначає лише лікар, це значною мірою залежить від причини атонії кишківника.
Підхід до лікування комплексний та починається з загальних рекомендацій, які можуть покращити моторику ШКТ, а саме:
Дієта, сприяє ефективному стимулюванню роботи ШКТ. Переконайтеся, що у вашому раціоні є достатня кількість клітковини (але не надто багато, оскільки це може призвести до болю в животі, здуття живота та інших проблем). Основу лікувальної дієти при атонії кишечника складають продукти, які посилюють перистальтику кишечника. Корисно вживати кисломолочні продукти, свіжі фрукти, овочі, що мають послаблюючу дію, рослинні олії, нежирні сорти м’яса, пшеничні висівки, інше.
Правильний режим харчування. Їжу потрібно приймати невеликими порціями, 4-6 разів на добу.
Достатній питний режим.
Відмова від шкідливих звичок.
Фізична активність. Вправи, що сприяють покращенню тонусу м’язів черевного пресу та перистальтики кишківника.
Проконсультуйтесь з лікарем на рахунок прийому лікарських засобів, які впливають на моторику ШКТ та можливість замінити їх.
Уникайте стресів.
Зміна способу життя та харчування в багатьох випадках дозволяє отримати позитивний ефект без застосування препаратів, але якщо немає покращення стану, обов’язково проконсультуйтесь з лікарем.
Література
- PubMed, K. Woosley «The problem of gastric atony», 2004
- Brian E Lacy 1, Kirsten Weiser, «Gastrointestinal motility disorders: an update», 2006
- The Ohio State University Wexner Medical Center «Gastrointestinal Motility Disorders»
- Columbia University Irving medical center, «Gastrointestinal (GI) Motility Disorder»
- Earnest DL, Clinical Toxicology of Common Drugs and Chemicals: Colon. In: Comprehensive Toxicology, Elsevier Science; 2010
- Sparberg M. Constipation. In: Walker HK, Hall WD, Hurst JW, editors. Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. 3rd edition. Boston: Butterworths.
- Verywell Health, Sharon Gillson , «Atonic Colon Symptoms and Causes», 2022
Читайте також
Тепло, зміни в раціоні харчування, сидяче положення при тривалих поїздках може сприяти появі закрепу.
На фармацевтичному ринку сьогодні присутня велика кількість лікарських засобів та харчових добавок для лікування запору. ...
Добре відомо, що синдром подразненого кишечника (СПК) – це хронічний функціональний розлад шлунково-кишкового тракту...